Stresszkezelés 2. - Testmozgás
A stresszel való megküzdésben kiváló társunk lehet a sport. A mentális egészségben betöltött szerepén túl erősíti a csontokat és az izmokat, stabilizálja a vérnyomást, részt vesz különböző betegségek megelőzésében (mint például a koszorúér-betegségek, cukorbetegség), és segít az egészséges testtömeg elérésében is.Ahhoz, hogy valóban érezhessük a rendszeres testmozgás pozitív hatásait, hosszútávú elköteleződésre van szükség. Mire kell mindenképpen odafigyelni annak érdekében, hogy a rendszeres sport az életünk részévé váljon?
1. Lehetőleg olyan sportot válasszunk, amit valóban élvezünk. Azért, mert valaki képes akár maratonokat is lefutni, nekünk nem kell ezt magunkra kényszeríteni. Nyugodtan válasszuk ki a számunkra megfelelő mozgásformát. A kijárási korlátozás szerint "az egyéni szabadidős sporttevékenység, valamint szabadidős célú gyaloglás céljából is el lehet hagyni az otthonokat". Bár a korlátozások miatt kevesebb lehetőség áll most a rendelkezésünkre (pl. sok konditerem zárva van), számos lehetőségünk van még. Elmehetünk futni, biciklizhetünk, vagy akár otthon tornázhatunk, jógázhatunk (nagyon sok ingyenes applikációt le lehet már tölteni, de youtube-on is több videót találunk - Próbálgassuk ki ezeket bátran!).
2. Heti több alkalommal mozogjunk, ezeket az alkalmakat tervezzük meg előre és jegyezzük fel magunknak! Akár a naptárba is feljegyezhetjük a mozgás idejét. Fontos, hogy konkrétan meghatározzuk az edzés időpontját (pl. kedden és szerdán 16:30-17:30 között). Ha ugyanis csak annyit határozunk meg, hogy "heti kétszer tornázni fogok", kisebb az esély rá, hogy tartjuk is magunkat hozzá.
3. Keressünk egy edzőpartnert. Hasznos lehet - főleg a kezdeteknél - egy társ, akivel együtt mozoghatunk. Ezáltal nagyobb lehet a motivációnk és akár támogathatjuk, segíthetjük is egymást a nehezebb pillanatokban. Jelen helyzetben az van kimondva, hogy "a mozgásokat kül- és belterületen, lehetőség szerint zöldfelületen lehet végezni egyedül vagy ugyanazon háztartásban élőkkel közösen, másoktól legalább másfél méter távolságot tartva.". De ha nem élünk együtt olyannal, aki szívesen sportolna velünk, akkor vessük bele magunkat egyedül!
4. Tegyük a mozgást szokássá! Azt szokták mondani, hogy egy szokás kialakulásához és megszilárdulásához általában 30 nap kell. Természetesen ebben is lehetnek eltérések, azonban ami fontos, és amit érdemes megfogadni ebből, hogy adjunk magunknak időt! *****************
forrás: Johnson, R., McCann, V., Zimbardo, P. (2018): Pszichológia mindenkinek 4. - Zavarok - Terápiák - Stressz - Stratégiák. Libri Könyvkiadó Kft., Budapest.