Hogyan erősítsük meg a gyermeket?
A gyermek önbecsülésének megerősítése a mindennapokban is fontos, azonban egy új, váratlan helyzetben fokozottan figyelni kell erre. Hogyan növelheti gyermeke önbecsülését? Néhány támpont, amit érdemes lehet megfogadni:
⩥ Maradjon mindig a SZÜLŐ gyermeke számára, ne az edzője vagy a tanára - Inkább kerülje ezeket a szerepeket.
⩥ Ne várjon el a gyermekétől semmit csak azért, mert a környezetükben ez az elvárt - Attól, hogy más gyermeke kétféle különórára jár iskola után, vagy mindig ötösöket kap, még ne várja el ezeket a saját gyermekétől is. Tartsa szem előtt a gyermeke képességeit, igényeit és véleményét, majd ezek alapján alkossák meg a saját elvárásaikat.
⩥ A gyermeket mindig csak saját magához hasonlítgassa - Kerülje a testvérekkel vagy más gyerekekkel való példálózást! Minden gyerek más, a saját képességeihez mérje a teljesítményét. Erre példa az, hogy egy lovat sem ítélünk meg arról, hogyan tud fára mászni. Hiszen nem igazságos.
⩥ Ne erőltessen semmit - Ha azt tapasztalja, hogy valamiben tehetséges a gyermeke, törekedjen arra, hogy magától bontakozhasson ki ez a tehetség. Ha erőltetni kezdi pl. a fociedzéseket, mert azt a visszajelzést kapja gyermekéről, hogy ügyes a fociban - azzal lehet elveszi a gyermek kedvét az egésztől. Néha dobja be a foci edzés ötletét, ha beszélgetnek gyermekével, néhány érvet is felhozhat, de ha a gyermek nem nyitott rá, akkor adjon még időt neki. Lehet sikerül elültetni a bogarat a fülébe és néhány nap múlva ő fogja kérni, hogy keressenek egy edzőt.
⩥ Rendszeresen fejezze ki elismerését gyermeke felé - Azonban arra is figyeljen, ne veszítse hitelét a dicséret. Amit már évek óta meg tud csinálni a gyerek, azt nem kell újra és újra megdicsérni.
⩥ Figyeljen a dicséretre - Figyeljen arra, hogy ne csak akkor dicsérje meg gyermekét, amikor valamiben nagyon jól teljesít. Ezáltal ugyanis az a hit fog kialakulni benne, hogy csak akkor büszkék rá a szülei, ha ügyes. Dicsérje meg akkor is, ha pl. őszintén bevallja egy hibáját.
⩥ Talán az egyik legfontosabb: Minden helyzetben éreztesse gyermekével és mondja el neki, hogy mellette van és szereti (még akkor is, ha éppen hibázik)
⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕
Forrás: Sebestyén E. (2019): Nagy egér, kis cica - Hogyan fejlesszük gyermekünk önbizalmát? Pszichológia Magazin, 2019/2, 46 - 49.